Časté dotazy zákazníků

Otázky & odpovědi - bělení zubů

Jak fungují bělicí přípravky Beconfident?

Beconfident gely na bělení zubů mají neutrální pH a proto v žádném případě nikterak nepoškozují zubní sklovinu. Skvrny na zubech jsou jednoduše odstraněny naší kúrou a zbývající nežádoucí zabarvení zubů je poté šetrně vyběleno. Ionty fluoridu, které jsou obsaženy v bělicích gelech Beconfident, napomáhají re-mineralizaci zubní skloviny a poskytují tak ochranu proti zubnímu kazu. Bělení Beconfident je proto prospěšné Vašim zubům.

Jaký je rozdíl mezi bělením za pomoci gelu a nákusníků a Dual Foam přírodním bělením aplikovaným kartáčkem?

Tradiční bělení zubů jako je Starter kit používá k bělení speciální bělicí gel a nákusníky. Ty slouží k tomu any udržely bělicí gel na správném místě po celou dobu 15 minutové aplikace a zabránily jeho smívání slinami. Přírodní bělení dual Foam nepotřebuje k bělení nákusníky, aplikuje se zubním kartáčkem ve formě aktivní pěny podobně jako zubní pasta. V žádném případě se ale nejedná o běžnou bělicí zubní pastu. Dual foam nejprve první složkou zuby dokonale vyčistí a připraví na bělicí složku, která potom, aplikována v druhém kroku, zuby vybělí.

Je bezpečné bělit si zuby doma?

Ano, domácí bělení zubů je zcela bezpečné, pokud si zuby bělíte přípravky, které neobsahují peroxid. Bělicí přípravky a gely, které obsahují více jak 0.1% hydrogen peroxidu jsou v Evropské Unii nelegální, ačkoliv je celá řada takových produktů stále prodávána, dokonce i renomovanými kamennými drogeriemi a internetovými obchody. Mějte ale na paměti, že peroxidová bělení mají celou řadu nepříjemných vedlejších účinků jako: Popálení dásní a jazyka, tvorbu vřídků a aftů, nenávratné zvýšení citlivosti zubů, lokální vyleptané hnědě skvrny na zubech a mnoho dalších.
Proto buďte velmi důslední a žádejte výhradně bělení zubů bez peroxidu. Více informací o zákazu použití peroxidu při domácím bělení naleznete v evropské kosmetické direktivě i českém právním řádu.

Nemůže bělení zubů doma poškodit moje zuby a dásně?

Bělicí produkty bez peroxidu jsou bezpečné a efektivní, bez jakéhokoli ryzika pro zuby či dásně. Nicméně je známo, že peroxidová bělení způsobují mnoho nežádoucích vedlejších účinků jako přecitlivělost zubů, tvorbu aftů na dásních a jazyku, popálení a poleptání dutiny ústní, atd. Tyto poznatky podpořené klinickými studiemi SCCP vedly k změně evropské kosmetické direktivy a následně i českých norem a dalších právních předpisů. V ČR a celé EU je nyní prodej jakýchkoli preparátů na domácí bělení zubů s obsahem hydrogen peroxidu vyšším než 0,1% zcela zakázán.

Co je to T.E.A?

Triethanolamin (TEA) nabo též 2-Aminoethanol: používá se k úpravě pH a zahušťování gelů. Je to přísada, běžně používaná v dnešní kosmetice i přes fakt, že velmi často vzbuzuje alergické reakce. TEA dráždí oči i pokožku a způsobuje vysychání pleti a vlasů. Při pravidelném užívání kosmetiky se TEA vstřebává do lidského těla, kde se ukládá a kumuluje a stává se toxickým. Namísto TEA Beconfident používá přírodní látky které jsou neiritující a bezpečnou alternativou, která nezpůsobuje alergické reakce a intoxikaci organismu.

Proč stojí sady na domácí bělení zubů méně než vybělení zubů u zubaře v ordinaci?

Při domácím bělení platíte pouze za samotný bělicí materiál. Je to stejné, jako když si doma uděláte obědový salát, vždycky Vás vyjde levněji, než když si jej dáte v restauraci. Cena bělení zubů u lékaře zahrnuje totiž i náklady na:

 • Mzdu lékaře
 • Přípravu a sterilizaci nástrojů
 • Náklady na další personál, jako je sestra, recepční, účetní,...
 • Náklady na ordinaci, nájem, energie, úklid...
 • Samotný bělicí materiá.

How do home teeth whitening kits compare to dentists teeth whitening treatments?

Beconfident home teeth whitening kits are 100% peroxide free, produced from many natural and organic ingredients and developed by one of the most respected professionals within the teeth whitening and oral care industry, Dr Martin Giniger. Beconfident Home Teeth Whitening Treatments are hassle free, saving time, money, appointment bookings and travelling. Dentists' teeth whitening treatments tend to contain peroxide. There is now scientific research and proof that peroxide products can damage teeth and gums which has led to the recent change in the EU Directive and UK Regulation with regards to peroxide within oral care products. Teeth whitening products containing peroxide are generally not suitable for people with sensitive teeth as this can cause added teeth sensitivity and 'Zingers'. Zingers are a dentist's term for sharp sudden tooth pain.

What are the advantages to home teeth whitening products?

We have no costs for staff, we buy in large volumes directly from our manufacturers and we dont have premises in prime locations or costs of marketing. Our ambition is to deliver the best products in teeth whitening and therefore we will never be the cheapest option. Cheap teeth whitening is not our business. Your safety and your satisfaction is the top priority for us.

Beconfident bělení zibů a produkty péče o dutinu ústní

Are Beconfident products safe to use?

Yes, Beconfident products are very safe to use, the products don't contain any peroxide and therefore comply with the new EU Directive and UK Regulation. Beconfident teeth whitening and oral care products are both FDA and EU / UK Approved and Compliant. Always follow the instructions provided with the products.

Will Beconfident products damage my tooth enamel?

No, Beconfident products will not damage tooth enamel as they do not contain peroxide or other harmful substances such as TEA.

Will Beconfident teeth whitening hurt?

No, using Beconfident products will not hurt as they are peroxide free and do not contain any other harmful substances such as TEA, therefore, there is no damage to the tooth enamel.However, peroxide teeth whitening products can result in tooth sensitivity and 'Zingers'. Zingers are a dentist's term for sharp sudden tooth pain.

I have sensitive teeth, will this hurt?

No, using Beconfident products will not hurt as they are peroxide free and do not contain any other harmful substances such as TEA, therefore, there is no damage to the tooth enamel. However, teeth whitening products containing peroxide are generally not suitable for people with sensitive teeth as this can cause added teeth sensitivity and 'Zingers'. Zingers are a dentist's term for sharp sudden tooth pain.

Do Beconfident products contain peroxide?

No, Beconfident products are completely peroxide free and comply with the new EU Directive and UK Regulation regarding hydrogen peroxide within home teeth whitening products.

Do Beconfident products contain fluoride?

Yes. Sodium fluoride; 0.0243% (0.15% w/v fluoride ion). Fluoride ions help re-mineralise the tooth enamel and protect against cavities.

Are there any risks or side effects when using Beconfident products?

No, there are currently no known side effects to Beconfident Teeth Whitening and Oral Care Products. Beconfident products have been tried and tested and are FDA Approved and UK/EU (CE) Compliant.

Are Beconfident products officially approved by any governing bodies?

Yes, Beconfident Teeth Whitening and Oral Care Products are FDA Approved and EU Compliant.

Are Beconfident products suitable for everyone?

Beconfident products are suitable for all persons 18 years and above with healthy gums and teeth.

Beconfident teeth whitening products shouldn't be used if you have any oral infections, tooth decay or gum disease. You should allow your mouth and gums to heal before any teeth whitening treatment in order to refrain from irritating the wound / infection. If your oral infections persist you should visit the dentist.

How old should I be to use Beconfident products?

Beconfident products are suitable for all persons 18 years and above with healthy gums and teeth.

Can I use Beconfident products during pregnancy and breastfeeding?

Beconfident cannot recommend whether or not to use teeth whitening products during pregnancy and breast feeding as there is insufficient research on this subject. If you have any doubts, please consult your doctor before using teeth whitening products.

Are Beconfident products easy to use?

Yes, Beconfident products are very easy to use. There are various Beconfident whitening products for all needs and lifestyles, including a mess and hassle free Dual Foam two step cleaning and whitening toothpaste and a Teeth Whitening Pen. Click here to view product instructions.

Is there anything I shouldn't do during the treatment?

In order to gain the best results possible, avoid coloured food and drinks immediately after the treatments and keep them to a minimum in between treatments. Try using The White Diet. The White Diet is useful in ensuring that you receive the best results possible during your whitening treatment with a Beconfident Teeth Whitening Kit. Try to avoid or cut out where possible coloured food and drinks that cause teeth discolouration.

What happens to my teeth during the Beconfident whitening process?

Beconfident products have a neutral pH and therefore the tooth enamel isn't harmfully affected in any clinically measurable way. The tooth stains are simply lifted away by the treatments and any remaining stains are rendered colourless, whitening the teeth.The fluoride ions within Beconfident whitening products help to remineralize the tooth enamel and protect against cavities.

Should I use my regular toothpaste as well as the Dual Foam or WhiteAmin?

No, there is no need to use another toothpaste alongside Beconfident Dual Foam and WhiteAmin toothpaste. These products are to be used as regular everyday toothpaste.

Can I use Beconfident products every day?

Yes, Beconfident Dual Foam and WhiteAmin toothpastes are to be used as regular everyday toothpastes.

How should I store my Beconfident Teeth Whitening Products?

For the longest shelf life possible, Beconfident products should be stored away from sunlight and kept cool. Do not expose these products to direct sunlight or temperatures above 85°F.

Beconfident Whitening Gel can be stored in a fridge for up to 2 years.

What are the ingredients?

Beconfident Whitening Gel

Organic Vegetable Glycerin (Kosher, USP), Organic Natural Baking Soda (Kosher, USP), Potassium Nitrate, Organic Kosher Gluten-Free Flavour Extracts, Natural Xylitol, Carbomer 940, Sorbitol, Trolamine, Aloe Leaf Juice, Pomegranate Seed Extract, Chamomile Flower Extract, Sodium Fluoride.

Beconfident Dual Foam Toothpaste (Cleaning):

Water (Aqua), Alcohol, Glycerin, Poloxamer 188, Polysorbate 20, Flavour (Aroma), Sodium Saccharin, Sucralose, Caffeine, Potassium Acesulfame, Sodium Lauryl Sulfate, Poloxamer 407, Menthol, Sodium Citrate, Sodium Benzoate.

Beconfident Dual Foam Toothpaste (Whitening):

Aqua, alcohol, menta piperita oil, sodium lauryl sulfate, sodium, saccharin, sucralose, poloxamer 407, sodium coco-sulfate, disodium EDTA, sodium citrate, potassium hydroxide, limonene, linalool.

Have Beconfident products been tested on animals?

No, Beconfident products are not tested on animals. Beconfident is a caring organisation and don't believe in testing Beconfidents teeth whitening and oral care products on animals, thus adhering to 'The Cosmetic Products (Safety) Regulations 2008' on the Restrictions on animal testing.

Before Whitening

Should I prepare my teeth in any way before whitening my teeth with Beconfident?

The best way to prepare the teeth prior to teeth whitening is to brush your teeth without toothpaste.

Can I whiten my teeth if I have fillings, veneers or tooth jewellery?

Yes, you are still able to use the whitening treatments although fillings and veneers (anything other than the natural tooth) will not be whitened as Beconfident products are designed to whiten the enamel.

Can I whiten my teeth if I have an ulcer or other oral infection, tooth decay or gum disease?

No, you should allow your mouth and gums to heal before any teeth whitening treatment as to not to irritate the wound / infection. If your oral infections persist you should visit the dentist / doctor.

Whitening Results

How white will my teeth become?

Teeth are unique and will be whitened back to the natural white tooth shade of the individual. People that have heavily stained teeth due to the consumption of dark food, drinks and smoking will see quicker and more noticeable results as the stains are darker. You may be surprised how white your teeth become.

How long will the results last?

Typically, results will last for three to six months or more. In our clinical studies, no person returned to their baseline colour after 18 months. It is difficult to identify how long results will last as it depends on the condition of the enamel, the type of stains, the person's diet and if they smoke. It is important to remember that teeth will become slightly darker each day after whitening, how dark is dependent on a person's diet. Teeth whitening is not a permanent solution and regular treatments are required in order to keep teeth beautifully whitened.

How soon will I start to see results?

Teeth are unique to each individual. The time it takes to notice results will vary from person to person. Some people will see results after their first treatment and others may take a little longer into their treatment before they notice a change. People with heavily stained teeth enamel due to the consumption of dark food, drinks and smoking will tend to see results quicker as it will appear more obvious when their teeth are becoming whitened. Tip: Take Before and After pictures. This enables you to view the results of how white your teeth have become compared to before the Beconfident teeth whitening treatment.

How frequently should I whiten my teeth?

Beconfident recommends that people limit their Beconfident whitening treatments to no more than three - four consecutive weeks every 3 months. However in our clinical studies, there have been no adverse effects when people whiten their teeth continuously.

Dentists

Should I speak to my dentist before using Beconfident teeth whitening?

There is no need to talk to your dentist before using Beconfident teeth whitening products, however if you have any worries or further questions regarding teeth whitening or Beconfident teeth whitening products, you could contact your dentist or our Customer Service representatives for advice on the below details. Beconfident products are FDA Approved and EU (CE) Compliant and developed by Dr Martin Giniger who is considered the world's leading authority and the most knowledgeable expert in the formulation of over-the-counter dental products and teeth whitening treatments.

Do dentists recommend Beconfident products?

Beconfident Teeth Whitening and Oral Care Products have been developed by one of the most respected professionals within the industry, Dr. Martin Giniger.

How do home teeth whitening kits compare to dentists teeth whitening treatments?

Dentists' teeth whitening treatments tend to contain peroxide. There is now scientific research and proof that peroxide products can damage teeth and gums which has led to the recent change in the EU Directive and UK Regulation with regards to peroxide within oral care products.

Does Beconfident products contain any peroxide?

Due to the new EU Directive and UK Regulation, only dentists are able to offer a teeth whitening service which contains up to 6% hydrogen peroxide compared to home teeth whitening kits which can legally contain no more that 0.1% hydrogen peroxide. However, this doesn't mean that home teeth whitening kits don't work, it means that they are in fact safer for teeth enamel and won't cause chemical burns or mouth sores like peroxide can.

Is this a substitute for regular dental appointments?

No, home use teeth whitening and oral care products should never be a substitute for having regular checkups at your dentist.

Otázky & odpovědi - péče o pleť

About Acne

In general acne is described as a four step process before you actually see what you would refer to as acne, being a whitehead, a blackhead or a red bump.

 • Natural or increased production of oil or sebum.
 • Pores clogged by dead skin cells and oil.
 • Bacterias starting to grow in number inside clogged pores.
 • Natural immune reaction to fight bacteria causes redness and inflammation.

It may be useful to know that there are very many people who suffer from acne in some form. You are not alone on this. 15-20% of all teenagers experience acne graded as moderate to severe. 30% of all teenagers have, at some point of time, acne that requires treatment. Later in life, acne can also occur, but not with equal frequency.

Using the Anti Acne products and the Anti Acne App we will talk about the following types and stages of acne.

 • Whitehead: small white pimples
 • Blackhead: small black pimples
 • Papules: red pimples
 • Pustules: red pimples, yellowish in the middle

Do you get acne from being dirty?

No, you do not get acne being dirty, but it can add to the clogging of the skin pores. Therefore, we recommend that you wash your face maybe twice a day with mild soap and lukewarm water. If you wash your face too often it dries out the skin, which is not good.

There are some "dirt", e.g. oils used in engines, which however can have significant negative impact.

Can you cure acne?

No, there are no methods to cure acne because it is hormone dependent. All acne treatment is to limit the symptoms of acne. For most persons the troubles with acne disappears after puberty.

Can diet affect acne?

There is no scientifically reliable evidence that regular diet have any affect on acne. However, it is normally important that you eat a balanced diet to make you feel good. If you feel that your skin gets better when you avoid something in the diet it may be something that works for you.

Can exercise affect acne?

Exercise in general has no negative affect on acne. A moderate level of exercising is generally seen as positive. However, chlorine in swimming pools have a negative effect on your skin quality and increases the risk of your acne problem. The chlorine itself can also influence the development of acne so we encourage you to shower thoroughly after swimming in pools with chlorine.

Can sunbath affect acne?

Acne itself is not affected by sun exposure, however, your skin may be damaged which may weaken its quality and ability to stay healthy. Sun bath wisely and use sunscreen to protect your skin.

Can smoking affect acne?

Smoking has generally a negative impact on your health and your skin which may indirectly have a negative impact on the occurrence of acne.

Is acne contagious?

No, acne is not contagious. However, we recommend you to avoid poking at the acne because chances are that your fingers are not 100% clean and therefore can add bacterias to your skin.

What is considered to contribute to the appearance of acne?

 • Medications (see statement for any product you are using)
 • Cosmetics (such as oil-based)
 • Mechanical factors (eg squeezing the acne with your fingers or by using tight-fitting face masks)
 • Hormonal influences (eg anabolic steroids during puberty)
 • Chemicals (such as cutting oils, tars, chlorinated compounds)

Acne and makeup

There are mainly two things that you should consider. Primarily wash off your makeup before using your acne products, and secondly avoid oil-based makeup products.

Acne treatment in general

It is important to remember that you can´t cure acne. Acne treatment is about reducing the risk of acne outbursts.

If you should treat your acne or not is a very individual choice. If you feel that your acne is affecting your life negatively you can reduce your problems through a treatment. Please remember that acne treatment in general is done through different products and methods that reduce the risk of acne outbursts. Acne can lead to scars. These scars can be difficult to do anything about and therefore acne treatment can be seen as a way to prevent the risk of this type of scarring. Even mild acne can lead to scarring and should be treated in the early stages.

It can always be helpful to both listen to how friends deal with their acne and what the experts recommend. We do not recommend that you experiment with products and methods that have not been proven to give positive effects on the problem, and that might cause more problems than what you are experiencing right now.

General advice

Dirt and acne

Dirt does not cause acne but can clog the skin pores. Therefore, we recommend that you wash your face maybe twice a day with mild soap and lukewarm water. If you wash your face too often it dries out the skin, which is not good.

Cure acne

There are no methods to cure acne because it is caused by hormones. All acne treatment is to limit the risk of acne burst out. For most people acne disappears or improves after puberty.

Diet and acne

There is no scientifically reliable evidence that one’s diet have any effect on acne. However, it is important that you eat a balanced diet to make you feel good. If you feel that your skin gets better when you avoid something in your diet that may be something that works for you.

Exercise and acne

Exercise in general has no negative affect on acne. A moderate level of exercising is generally seen as positive. However, chlorine in swimming pools can have a negative effect on your skin quality and then increase the risk of your acne problem. The chlorine can also cause the development of acne so we encourage you to shower thoroughly after swimming in pools with chlorine.

Sunbathing and acne

Acne itself is not effected by sun exposure, however, your skin may be damaged which may weaken its quality and ability to stay healthy. Sun bath wisely and use sunscreen to protect your skin.

Smoking and acne

Smoking has generally a negative impact on your health and your skin which may indirectly have a negative impact on the occurrence of acne.

Is acne contagious?

Acne is not contagious. However, we recommend you to avoid poking at the acne because chances are that your fingers are not 100% clean and therefore can add bacteria to your skin.

Medication and acne

Medications may contribute to the appearance of acne (see statement for any product you are using).

Oil based cosmetics and acne

Oil based cosmetics may contribute to the appearance of acne.

Squeezing acne

Mechanical factors (squeezing the acne that you are doing with your fingers or tight-fitting face masks) may contribute to the appearance of acne.

Hormones and acne

Hormonal influences like anabolic steroids may contribute to the appearance of acne.

Chemicals and acne

Chemicals like cutting oils, tars and chlorinated compounds may contribute to the appearance of acne.

Temporary interruption

Any treatment of acne is long-term. This means that you should try to perform the treatment as recommended each day. Keep in mind that acne can not be cured. The treatment involves influencing the factors that contribute to the occurrence of acne.

Boost treatment

The recommendations we provide are based on the results of several studies. If you use the product more frequently, it may in some situations be beneficial.

Wash my face more often?

No, there is rather a risk that you dry out your skin, making it extra sensitive. A general recommendation is to wash your face more than twice a day with mild soap and lukewarm water.

Make-up and acne

There are mainly two things that you should consider. Wash off your makeup before using the acne products and apply make-up after the acne products are applied and have dried out. You should also avoid oil-based products.

Phototherapy and acne

Different forms of phototherapy is usually not recommended for the treatment of acne.

Webshop related questions & Answers

Your Order

How do I know if you have received my order?

Once you have placed an order with us, you will receive a confirmation of order email. In the event of not receiving a confirmation email, please contact our Customer Service representatives for further information on the below details.

What do I do if I notice that I have input some of my details incorrectly once I have completed my order?

Please contact our Customer Service representatives on the details below as soon as possible so they are able to amend your details. Once orders have been picked and packed by our warehouse team, we are unable to amend your order. Please refer to our Terms and Conditions page for more details and delivery information.

Can I cancel my order?

Yes. Please contact our Customer Service representatives on the details below as soon as possible so they are able to cancel your order. Once orders have been picked and packed by our warehouse team, we are unable to amend your order. Please refer to our Terms and Conditions page for more details and delivery information.

Delivery

Is the delivery packaging discreet?

Yes. All Beconfident products purchased from us will be despatched in discreet plain and protective packaging.

Who delivers my order?

Free UK delivery. Delivered using Royal Mail Packet Post service.

When will I receive my order?

Orders received before 4pm Monday to Friday will be despatched the same day (excluding bank holidays).

Royal Mail Free UK delivery. 2-3 working days delivery service.

What are the delivery costs?

Standard UK delivery - Royal Mail 2-3 working days service: Free of charge on all orders

What happens if I don't receive my order?

If you have not received your order within 5 working days of receipt of our confirmation of dispatch email, please feel free to contact our Customer Service department on the below details for advice. Please quote your name, order I.D. order date and product ordered in all communications.

Where do you deliver to?

We deliver to the United Kingdom including BFPO addresses.

Can you deliver to BFPO addresses?

Yes we do. All delivery services that we offer deliver to BFPO addresses.

Can I have my order delivered to a different delivery address other than my billing address?

Yes, this option is available during the checkout stage.

What if I'm not in when my item is delivered?

Royal Mail: A card will be posted through your door explaining where your item is and how to collect. This can either be with a neighbour or at your local Royal Mail Delivery Office.

Payment

How do I place an order?

Placing an order with us is simple and various payment methods are available. For information on placing an order, please visit our How to purchase page.

Do I have to create an account to place an order?

Yes, you will need to set up an account to place an order on our website. Creating an account will offer further benefits such as;

Can I place my order and pay over the phone?

Yes, Customer Service representatives are always more than happy to help. If you prefer this method of payment, please use the contact details below.

Phone: 0845 8500 232
(Calls are charged at normal UK national rates)

Customer Service representatives are available (Excluding bank holidays):

 • Monday to Friday 8am - 6pm
 • Saturday 9am - 5pm
 • Sunday 10am - 5pm

Is the checkout secure?

SSL

All transactions on this site are processed using SSL, (Secure Socket Layer), an encryption feature of software built into web browsers, preventing access to information exchanged between browser and server by anyone else. This further protects the transfer of all personal information to our server. On most PC's you will see a padlock symbol at the bottom of your browser, indicating that the pages are being displayed under SSL encryption. Depending on your browser set up this may also display the security alert: "You are about to view pages over a secure connection, any information you exchange within this site cannot be viewed by anyone else on the web". To protect and ensure the integrity of your credit card details we use World Pay, one of the largest and most secure online credit card processing companies on the web.

3D secure

3-D Secure is designed to be an additional safety feature for online credit and debit card payments. It was developed by Visa to improve the safety of internet payments and offers customers the 'Verified by Visa' service for added protection and peace of mind when you are purchasing online.

McAfee

The McAfee SECURE logo appears when a website has passed their daily security scan. They test for possible personal information access, bullet to dangerous sites, phishing, and other online dangers.

Websites displaying this symbol are tested daily to pass security tests which help protect customers from identity theft, fraud, viruses, Spyware and other online risks you can encounter when purchasing online.

How can I pay?

Various payment methods are available including:

 • Credit / Debit Card on our website through our Secure 'World Pay' Checkout
 • Credit / Debit Card over the phone payment.
 • PayPal

I am having problems making a payment, what should I do?

We are very sorry to hear that you are experiencing problems placing an order on our website.

Please contact our Customer Service representatives who are always happy to help with any enquiry and are able to guide you through the process or offer payment over the phone if preferred. advice@Beconfident.co.uk

Returns

Can I return an item?

Yes, we offer a no quibble returns policy. If you have received a damaged item or you are unhappy with the whitening results, in accordance with our Terms and Conditions, please do not post any returns back without speaking to us first. We will send you a pre-paid return label to enable you to post the items back at no cost to you; and it helps us ensure you receive the best possible customer service. Please refer to our Terms and Conditions when returning an item.

How do I return an item?

If you would like to return an item, in accordance with our Terms and Conditions, please do not post any returns back without speaking to us first. We will send you a pre-paid return label to enable you to post the items back at no cost to you; and it helps us ensure you receive the best possible customer service. Please refer to our Terms and Conditions when returning an item.

What happens if I receive a damaged item?

All Beconfident products are checked prior to despatch but in the case that you have received a damaged item, please contact our sales and advice representatives, they are always happy to help. Please refer to our Terms and Conditions when returning an item.

In accordance with our Terms and Conditions, if you have received a damaged item, please contact Customer Services and they will arrange for a pre-paid returns label for you to send your item back to us. Please refer to our Terms and Conditions when returning an item.

My Account

What is an account for?

You will need to set up an account to place an order on our website. Creating an account will offer further benefits such as;

 • Speedy checkout process. Next time you place an order with Beconfident there is no need to input you name, email address, postal address or delivery address (unless you wish to change your delivery address).
 • Newsletter. Option to sign up to our newsletter for exclusive discounts and the latest Beconfident news.

Do I have to create an account to purchase an item?

Yes, you will need to set up an account to place an order on our website. Creating an account will offer further benefits such as;

 • Speedy checkout process. Next time you place an order with Beconfident there is no need to input you name, email address, postal address or delivery address (unless you wish to change your delivery address).
 • Newsletter. Option to sign up to our newsletter for exclusive discounts and the latest Beconfident news.

How do I create an Account?

Go to the 'Your account' page or simply add the items you want to order to your basket and go to the checkout stage. Once you are happy with your order 'Click' the 'Pay Now' button and this will bring up the 'Enter your details' page. Go to the 'Register' section and fill in your name and address details, ensure you complete every section with a 'Red' asterix. Enter your phone number and email address and then go on to choose a password at least 6 characters / digits long.* Click 'Register' and your details are saved for a quick checkout next time you order. We do not save any card or payment details on our system so you will need to re-enter these each time you order.

*The email address and password sections are 'Case sensitive' so if you enter your email in lower case you will have to do so when you next login for the system to be able to recognise you.

I have forgotten my password, how do I get into my account?

Go to the 'Your account' page or simply add the items you want to order to your basket and go to the checkout stage. Once you are happy with your order 'Click' the 'Pay Now' button and this will bring up the 'Enter your details' page. Click the 'Forgotten my password' button and we will send you an email with a reset password for you to get into your account. Once you have logged in, change your password to suit.

How do I subscribe to Beconfident email newsletters?

Simply 'Click' on the 'Newsletter' tab / button on the home page or at the checkout stage and add your email address. We will then send you our newsletter monthly / seasonally.

You can unsubscribe at any time by clicking the 'Unsubscribe' button on the newsletter and we'll take you off our system or contact Customer Services if you are having difficulty.

How do I unsubscribe to Beconfident email newsletters?

You can unsubscribe at any time by clicking the 'Unsubscribe' button on the newsletter and we'll take you off our system or contact Customer Services if you are having difficulty.

What happens if I swallow the whitening gel?

If a small amount of the Beconfident teeth whitening gel is accidently swallowed (the amount used for whitening - about 2cc or less) you will be ok. We do not know of any adverse effects that were clinically measured during safety testing. If more than the amount typically used for whitening is ingested, visit A&E immediately.

What happens if I get the gel in my eyes?

Rinse with water immediately.

Why are there three mouth moulds supplied?

Three mouth moulds are supplied for your convenience in case a mistake is made when moulding one of them to your teeth. The spare mould can be used as a trial or kept safe in case of need at a later date if another is lost or damaged.

I have already purchased a teeth whitening kit from Beconfident, am I able to purchase individual items?

Yes. All Beconfident teeth whitening and oral care products can be purchased separately as well as packs. Click here to view all Beconfident products.

What are blue lights used for?

Blue lights that are found supplementary to some home teeth whitening products are used to dehydrate teeth, giving the appearance that teeth are whiter after treatments. This will only last a few days until the teeth become hydrated again.

Beconfident don't sell these products as they aren't whitening your teeth, they are just dehydrating your teeth.

Can I use Beconfident teeth whitening gels in mouth moulds that I have purchased elsewhere?

Yes you can. Beconfident teeth whitening gels can be purchased separately and used with other mouth trays.

Can I whiten my teeth if I have fillings, veneers or tooth jewellery?

Yes, you are still able to use the whitening treatments although fillings and veneers (anything other than the natural tooth) will not be whitened as Beconfident products are designed to whiten the enamel.

Can I whiten my teeth if I have an ulcer or other oral infection/ tooth decay or gum disease?

No, you should allow your mouth and gums to heal before any teeth whitening treatment as to not to irritate the wound / infection. If your oral infections persist you should visit the dentist / doctor.

Is this a substitute for regular dental appointments?

No, home use teeth whitening and oral care products should never be a substitute for having regular checkups at your dentist.

How frequently should I whiten my teeth?

Beconfident recommends that people limit their Beconfident whitening treatments to no more than three - four consecutive weeks every 3 months. However in our clinical studies, there have been no adverse effects when people whiten their teeth continuously.

What does the gel taste like?

The Beconfident Whitening Gel has the refreshing taste of melon as does the Dual Foam Toothpaste.

Will Beconfident teeth whitening provide the same results for everyone?

No, teeth are unique to each individual and results will vary from person to person. Teeth will be whitened back to a person's natural tooth colour.

What happens if I received a damaged product?

All Beconfident products are checked prior to dispatch but in the case that you have received a damaged item, please contact our sales and advice representatives, they are always happy to help.

Svět sebedůvěry!

E-commerce and design by: Crealevant